Staff/Faculty

Meet our teachers and staff

Administration

Debora Ward

Debora Ward

Principal

Robert Staszczak

Robert Staszczak

Assistant Principal

Office Personal

Esperanza Aguado-Leon

Esperanza Aguado-Leon

School Clerk

Donna Funk

Donna Funk

Clerk Assistant

Cristen Keogh

Cristen Keogh

School Counselor

Rosita Ramirez

Rosita Ramirez

Social Worker

Pre-K

Anna Akers-Pecht

Anna Akers-Pecht

Pre-K 4 Full Day Teacher- Room 102

Jennifer Cepeda

Jennifer Cepeda

Pre-K 4 Full Day Teacher- Room 700

Anita Gonzalez

Anita Gonzalez

Pre-K 4 Full Day Special Ed. Classroom Assistant- Room 700

Maria Gutierrez

Maria Gutierrez

Pre-K 4 Full Day Teacher Assistant– Room 700

Maura Hanley

Maura Hanley

Pre-K 4 Full Day Teacher– Room 700

Kathy Isleta

Kathy Isleta

Pre-K 3 Half Day Teacher – Room 116

Alana Jackson

Alana Jackson

Pre-K 3 Half Day Special Ed. Classroom Assistant- Room 116

Alejandra Leon

Alejandra Leon

Pre-K 4 Full Day Special Ed. Classroom Assistant- Room 102

Erin Lusk

Erin Lusk

Pre-K 4 Full Day Special Ed. Teacher- Room 102

Danielle Murakishi

Danielle Murakishi

Pre-K 3 Half Day Special Ed. Teacher- Room 116

Kindergarten

Maricela Rivera

Maricela Rivera

Dual Language Teacher – Room 108

Dawn Stanton

Dawn Stanton

Teacher – Room 101

1st Grade

Priscilla Gomez

Priscilla Gomez

Dual Language Teacher – Room 106

Gretchen Watson

Gretchen Watson

Teacher – Room 104

2nd Grade

Maura Ardam

Maura Ardam

Teacher – Room 110

Jordan Wyatt

Jordan Wyatt

Bilingual Teacher – Room 109

3rd Grade

Rebekah Dahm

Rebekah Dahm

Bilingual Teacher - Room 212

Rebecca Jungel

Rebecca Jungel

Teacher – Room 211

4th Grade

Kristina Olson

Kristina Olson

Teacher – Room 206

Pamela Tivers

Pamela Tivers

Teacher – Room 208

5th and 6th Grade

Maureen Calbert

Maureen Calbert

Social Studies Teacher – Room 204

Laurel Cramer

Laurel Cramer

Math Teacher – Room 209

Erica Heller

Erica Heller

Writing Teacher - Room 210

Amy Richardson

Amy Richardson

Reading Teacher – Room 202

7th and 8th Grade

Christina Copre

Christina Copre

Math Teacher – Room 302

Kerry Morahan

Kerry Morahan

Writing Teacher – Room 310

Marcie Sanchez

Marcie Sanchez

Reading Teacher – Room 309

Jeffrey Thigpen

Jeffrey Thigpen

Social Studies/Civics Teacher – Room 304

Enrichment Curriculum

Thomas Boettjer

Thomas Boettjer

Physical Education Teacher

Lauren Ross

Lauren Ross

Art Teacher

Sandra Slattery

Sandra Slattery

Technology Teacher

Kristine Stanton

Kristine Stanton

Social Emotional Learning Teacher

Special Education Department

Jesnaira Baez

Jesnaira Baez

Special Ed. Classroom Assistant

Natalie Bunker

Natalie Bunker

Special Ed. Resource Teacher – Room 303

Gerald Burke

Gerald Burke

Special Ed. Teacher 5-8 - Room 312

Christina Carrabotta

Christina Carrabotta

Special Ed. Resource Teacher

Diana Castillo

Diana Castillo

Special Ed. Resource Teacher Grades K-2nd

Gloria Corona

Gloria Corona

Classroom Assistant

Paxton Deahl

Paxton Deahl

Special Ed. Resource Teacher Grades 3rd-4th

Anne Dunipace

Anne Dunipace

Special Ed. Resource Teacher Grades 7th-8th

Patricia Dwyer

Patricia Dwyer

Special Ed. Resource Teacher 5th/6th

Claudia Garcia

Claudia Garcia

Special Ed. Classroom Assistant – Room 201

Leonardo Gil

Leonardo Gil

Special Ed. Classroom Assistant

Olga Gil

Olga Gil

Special Ed. Classroom Assistant - Room 300

Vanessa Gomez

Vanessa Gomez

Special Ed. Classroom Assistant

Matthew Guyon

Matthew Guyon

Special Ed. Resource Teacher

Jason John

Jason John

Special Ed. Resource Teacher 3rd-5th – Room 310

Sandra Lang

Sandra Lang

Case Manager

Sarah Lopez

Sarah Lopez

Special Ed. Teacher 5th-8th – Room 210

Lisa Mortier

Lisa Mortier

Special Ed. Classroom Assistant

Hector Paez

Hector Paez

Special Ed. Classroom Assistant

Jodie Ramos

Jodie Ramos

Special Ed. Classroom Assistant

Anna Reeder

Anna Reeder

Special Ed. Teacher K-2nd – Room 111

Nicole Taylor

Nicole Taylor

Special Ed. Classroom Assistant

Stacy Towner

Stacy Towner

Classroom Assistant

Emma Urquiaga

Emma Urquiaga

Special Ed. Teacher Cluster 3rd- 5th – Room 201

Sandra Urquiaga

Sandra Urquiaga

Special Ed Teacher Cluster K- 2nd – Room 300

Jamie Vogenthaler

Jamie Vogenthaler

Special Ed. Teacher Cluster 6th- 8th – Room 303

Helen Zara

Helen Zara

Special Ed. Classroom Assistant

Bilingual/Dual Language Department

Melissa Lewandowski

Melissa Lewandowski

Bilingual Intervention Teacher – Room 203B

Xochitl Martinez

Xochitl Martinez

Bilingual/Dual Language Lead Teacher – Room 203B

Additional Cleveland Staff

David Guge

David Guge

School Security

Eli Lozada

Eli Lozada

Custodian

Konstantin Nikolaou

Konstantin Nikolaou

School Security

Mike Pakan

Mike Pakan

School Engineer

Bridget Shah

Bridget Shah

Lunchroom Manager

Sharon Simon

Sharon Simon

Lunchroom Asst.

Panagiota Vertsevoulias

Panagiota Vertsevoulias

Lunchroom Asst.

Sergio Quinonez

Sergio Quinonez

Custodian

Translate »